Our International and Special Conventions

Во древни времиња годишните празници и други собири за обожавање го зајакнувал Божјиот народ духовно и биле прилики за голема радост (4. Мој. 23:15, 16; Неем. 8:9-18).

Во денешни времиња, годишните регионални конгреси се духовно освежување и охрабрување за Јеховините сведоци проследено со радосни прилики на дружење со своите браќа. Меѓународните и специјалните конгреси што се одржуват во разни земји оставаат добро сведоштво, даваат прилика да се види меѓународниот карактер на нашата организација и даваат можност да се вкуси животот во новиот свет.

Задоволство ни е да ви ги објавиме градовите каде ќе се одржат меѓународните конгреси за 2019.

Конгрес

2020

Nigeria
Abuja

Togo
Lomé

Доминиканска република
Santo Domingo

Никарагва
Managua

Парагвај
Asunción

Република Чешка
Prague

Финска
Helsinki

Швајцарија
Zurich

2019

Азија

Филипините
Манила

South Korea
Seoul

Африка

Јужна Африка
Јоханесбург

Европа

Грција
Атина

Германија
Берлин

Полска
Warsaw

Logo_A

Данска
Копенхаген

Португалија
Лисабон

Шпанија
Мадрид

Франција
Париз

Холандија
Утрехт

Пацифик

Австралија
Мелбурн

Северна и Јужна Америка

САД
Атланта

Аргентина
Буенос Аирес

Еквадор
Гвајакил

САД
Мајами (англиски)

САД
Мајами (шпански)

Мексико
Монтереј

Бразил
Сао Паоло

САД
Сент Луис

Канада
Торонто

САД
Финикс

САД
Хјустон (англиски)

САД
Хјустон (шпански)